Co zrobić, gdy świeci się kontrolka ABS?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka ABS

Świecące kontrolki na desce rozdzielczej i nietypowe zachowanie samochodu w trakcie hamowania zwykle są oznakami awarii, którą należy niezwłocznie usunąć. Co zrobić, jeśli na desce rozdzielczej zapali się kontrolka ABS?

Co oznacza podświetlona kontrolka ABS?

System ABS wykorzystuje czujniki przy każdym kole do monitorowania ich prędkości obrotowej. Komputer sprawdza sygnały ze wszystkich czterech kół i położenie pedału hamulca, aby zapewnić stabilność pojazdu i kontrolę nad nim podczas poruszania się po śliskiej nawierzchni. ABS zwiększa tarcie między oponami a podłożem, aby zwiększyć siłę hamowania. 

 

Jeśli komputer wykryje nieprawidłowe sygnały dobiegające z któregokolwiek czujnika, włączy lampkę ostrzegawczą ABS, aby ostrzec kierowcę o problemie. Za każdym razem, gdy pojazd jest uruchamiany, kontrolka ABS zapala się na chwilę, ponieważ system przeprowadza autodiagnostykę. Jeśli pozostaje ona zapalona przez dłuższy czas – lub zapala się podczas jazdy – to znak, że w układzie występuje problem. 

 

Usterki mogą dotyczyć modułu sterującego ABS, wadliwego przekaźnika zasilania modułu, zaworu elektromagnetycznego lub pompy hydraulicznej w układzie. Lampka ostrzegawcza może zapalić się nawet w przypadku przepalenia bezpiecznika lub z powodu niskiego poziomu płynu hamulcowego w głównym cylindrze hamulcowym (lub w zbiorniku ABS, jeśli pojazd jest w niego wyposażony).

 

W niektórych systemach ABS kontrolka może migać. Liczba błysków odnosi się do kodu usterki i może pomóc w identyfikacji problemu. Zapoznaj się z instrukcją naprawy pojazdu lub informacjami online, aby określić, o jakiej nieprawidłowości w obrębie układu ABS informuje Cię system. 

Co robić, gdy świeci się kontrolka ABS?

Gdy zaświeci się kontrolka ABS pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to znaleźć bezpieczne miejsce, aby zatrzymać pojazd, wyłączyć go, a następnie ponownie uruchomić. Spowoduje to, że komputer ponownie sprawdzi wszystkie czujniki pod kątem wszelkich nieprawidłowości. Prosty reset może rozwiązać problem, a światło zgaśnie. Niestety przez większość czasu nie jest to takie proste i w systemie może być coś nie tak, co wymaga identyfikacji. Najlepszym rozwiązaniem, jest kontakt z certyfikowanym technikiem.

 

W większości pojazdów konieczne jest wykonanie skanowania diagnostycznego specjalistycznym sprzętem oraz znajomość interpretacji danych z komputera pojazdu. Po zawężeniu problemu za pomocą urządzenia konieczne jest wskazanie konkretnej przyczyny usterki. Bez tego poziomu szczegółowości naprawy mogą nie być dokładne lub kompletne. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz sprawdzić samodzielnie przed oddaniem pojazdu do mechanika (oszczędzisz dzięki temu także pieniądze), jeśli masz pod ręką odpowiednią narzędzia:

 

Zdejmij koła, aby sprawdzić czujniki prędkości koła i przewody pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Upewnij się, czy nie doszło do przepalenia bezpiecznika układu ABS. Należy pamiętać, że wymiana na nowy jest tylko działaniem doraźnym i tymczasowym – prawdopodobnie w pewnym momencie bezpiecznik przepali się ponownie, jeśli świecąca kontrolka ABS ma inne, poważniejsze przyczyny. Celem określenia, co spowodowało zwarcie, konieczne będzie wykorzystanie narzędzia skanującego.

ABS a system kontroli trakcji

ABS w rzeczywistości dzieli niektóre ważne komponenty z innym systemem w pojeździe: systemem kontroli trakcji. Jest on odpowiedzialny za to, aby wszystkie cztery koła toczyły się płynnie po podłożu. Jeśli kontrola trakcji wykryje, że jedno z nich zaczyna się obracać nieregularnie, odetnie zasilanie silnika, dopóki nie odzyska stabilnej przyczepności. Ma to na celu zapobieganie wymknięciu się pojazdu spod kontroli przez przypadkowe przyłożenie zbyt dużej mocy. 

 

W związku z tym, że zarówno ABS, jak i kontrola trakcji mają wspólny moduł sterujący i system autodiagnostyki, jeden może czasami kolidować z drugim. Czasami problem z lampką kontroli trakcji może spowodować zapalenie się lampki ABS – i na odwrót. Musisz odpowiednio zdiagnozować swój pojazd, aby dokładnie określić, co jest przyczyną zapalenia się kontrolki ostrzegawczej.

 

Może to być zaskoczeniem, ale w rzeczywistości kontrolę trakcji oraz ABS można wyłączyć lub włączyć jednym kliknięciem. Zapalona lampa może sugerować, że te ważne funkcje bezpieczeństwa są po prostu nieaktywne. System mógł zostać przypadkowo wyłączony przez Ciebie podczas jazdy czy sprzątania wnętrza pojazdu. Zanim oddasz samochód do serwisu, upewnij się, że ABS i kontrola trakcji są aktywne. 

ABS a system kontroli trakcji

Czy można bezpiecznie jeździć, gdy świeci się kontrolka ABS?

Kontrolka ABS zapala się podczas jazdy? To nie powód do paniki! Pojazdem możesz poruszać się normalnie, o ile wraz z kontrolką ABS nie zapalą się inne lampki ostrzegawcze. Pojazd nie będzie jednak w stanie utrzymać równowagi i przyczepności w przypadku poślizgu, więc zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy w trudnych warunkach. Nie powinieneś prowadzić pojazdu, jeśli podczas świecenia kontrolki ABS odczuwasz utratę siły hamowania. W takim przypadku zleć odholowanie pojazdu do warsztatu. 

Inne oznaki awarii ABS

Oprócz świecenia się kontrolki ABS, istnieje kilka innych oznak nieprawidłowego działania ABS-u. Obejmują one:

 

Utrudnione działanie hamulca

Kiedy ABS samochodu zaczyna zawodzić, pedał hamulca może przestać działać. W takim przypadku z czasem będziesz musiał coraz mocniej go naciskać, aby zatrzymać samochód. 

Blokadę hamulców

ABS w samochodzie ma zapobiegać blokowaniu się hamulców podczas gwałtownego hamowania. Jeśli jednak zauważysz, że hamulce Twojego samochodu zaczynają się blokować w typowych warunkach jazdy to znak, że zacisk hamulcowy może wymagać regeneracji. 

Zapalenie się kontrolki check engine

Niektóre starsze samochody nie są wyposażone w lampki ostrzegawcze ABS. W przypadku awarii systemu ABS na desce rozdzielczej zapali się kontrolka check engine. Gdy taka sytuacja wystąpi, należy wykonać kompleksową diagnostykę, gdyż przyczyna może być poważniejsza.