Nowe alternatory samochodowe

Oferujemy alternatory do wszystkich typów pojazdów samochodowych. W naszym sklepie dostępne są tanie alternatory do popularnych aut osobowych i ciężarowych. W sprzedaży mamy zarówno oryginalne alternatory stosowane przez producentów pojazdów na pierwszy montaż, jak i jakościowe zamienniki produkowane przez dostawców oryginalnego wyposażenia. Oferujemy nowe alternatory do samochodów, ciągników oraz maszyn budowlanych i rolniczych. Zachęcamy do kontaktu w celu dobrania odpowiedniego alternatora do konkretnego pojazdu. Zapewniamy dobre ceny i gwarancję producenta na oferowane przez nas nowe alternatory.

Działanie alternatora samochodowego

Alternator to prądnica prądu przemiennego.

 • Działanie alternatora samochodowego polega na zamianie energii mechanicznej pracującej jednostki napędowej na energię elektryczną o parametrach, które umożliwiają zasilania urządzeń elektrycznych i elektronicznych zastosowanych w pojeździe. 
 • Pracujący alternator na bieżąco ładuje akumulator pojazdu tak, aby utrzymać zapas energii, który umożliwi uruchomienie jednostki napędowej i innych urządzeń zamontowanych w samochodzie. 
 • Alternator jest napędzany paskiem. Pasek łączy silnik i alternator i stanowi układ przeniesienia napędu z silnika do alternatora. Pasek stanowi element zużywający się i powinien być wymieniany w trakcie okresowej obsługi technicznej w interwałach określonych przez producenta. 

Działanie alternatora zależy od tego, czy jest odpowiednio napędzany. Wpływ na przełożenie napędu ma m.in. stan i naprężenie paska alternatora.

Budowa alternatora samochodowego

Alternator samochodowy to urządzenie o stosunkowo prostej budowie. Jednak jego elementy mają ograniczoną trwałość i z czasem ulegają uszkodzeniu. Większość alternatorów jest wyposażona w dwuczęściową obudowę, która skrywa mechanizm i części prądnicy prądu przemiennego. 

 

Elementy typowego alternatora to:

 • koło pasowe alternatora – do montażu paska napędzającego alternator;
 • obudowa przednia i tylna oraz osłona alternatora – żebrowane obudowy, które skutecznie odprowadzają ciepło generowane przez pracujący alternator, ulegają czasami uszkodzeniom mechanicznym;
 • łożysko przednie i tylne – zdarzają się usterki łożysk;
 • wirnik – może dojść do uszkodzenia uzwojenia wirnika;
 • stojan z głównym uzwojeniem roboczym – może dojść do uszkodzenia uzwojenia stojana alternatora;
 • prostownik i regulator napięcia – układy diodowe i półprzewodnikowe mają określoną trwałość liczoną w godzinach pracy. Przyspieszone uszkodzenie może wynikać z problemów z innymi elementami układu elektrycznego pojazdu.

Objawy usterki alternatora

W trakcie eksploatacji części alternatora ulegają naturalnemu zużyciu. Awarie i usterki innych urządzeń w samochodzie mogą spowodować przyspieszone zużycie elementów alternatora. Dlatego należy pamiętać o regularnej obsłudze technicznej pojazdu i wymienianiu na czas m.in. pasków napędzających alternator. Gdy alternator przestaje działać poprawnie, można zaobserwować typowe objawy związane z brakiem ładowania.

 1. Piszczący pasek alternatora – nieprawidłowo zamocowany lub źle napięty pasek alternatora ślizga się i wydaje charakterystyczne odgłosy. Kierowca może obserwować sygnalizację braku ładowania i efekt przygasania świateł w pojeździe.
 2. Uszkodzony regulator napięcia – ładowanie napięciem o niewłaściwej wartości może powodować problem z naładowaniem akumulatora. W niektórych przypadkach powoduje to przyspieszone przepalanie się żarówek.
 3. Uszkodzenie uzwojenia wirnika lub stojana albo izolacji – uszkodzenie elementów wirnika lub stojana może być spowodowane przegrzewaniem się alternatora. Taka usterka powoduje, że nie działa ładowanie, co z czasem unieruchamia pojazd.
 4. Zatarcie alternatora – uszkodzenie i zablokowanie mechanizmu alternatora powoduje blokowanie jednostki napędowej. Brakowi ładowania towarzyszy problem z pracą silnika. Może prowadzić do pęknięcia paska napędowego.
 5. Uszkodzenie obudowy alternatora – widoczne uszkodzenie obudowy alternatora może być spowodowane nieprawidłowym montażem urządzenia po naprawie lub wymianie paska.

Cena alternatora samochodowego

Nowe alternatory samochodowe to wydatek od 100–200 złotych do kilkuset, a w przypadku dużych alternatorów stosowanych w pojazdach ciężarowych, autobusach i w różnego rodzaju maszynach – nawet kilku tysięcy złotych. Jak wynika z wyników sprzedaży nowych alternatorów oferowanych przez naszą firmę, zakup nowego urządzenia to doskonałe rozwiązanie dla użytkowników popularnych samochodów osobowych i mniejszych aut dostawczych. W przypadku nowoczesnych ciężarówek oraz maszyn rolniczych czy budowlanych nowy alternator to często jedyne dostępne rozwiązanie. Powodem tego jest utrudniony dostęp do części zamiennych stosowanych w nowoczesnych zaawansowanych alternatorach. Producenci niektórych pojazdów i maszyn traktują alternatory jako część zamienną i rzadko oferują komponenty do ich napraw. W przypadku wymiany alternatora na nowy w takich maszynach i pojazdach trzeba liczyć się ze znacznymi kosztami.